AT&T Running Club

AT&T Running Club

Boulder Corporate Relays
A National Championship
Golden, CO - August 03-04, 2019


Complete results visit Corporate Track and Field

2019 Team

Team Members

Saturday Events

Women's 5K Team Race - PLACE 2nd
Team score is the sum of the four best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
W25 Johannah Kohorst 23:02 2
W35 Kelley Necioglu 22:51 3
W35 Holly Barilla 28:14 4
W40 Shirley Fung 25:10 1
W60 Cherylyn Hardin 44:17 1
W70 Willie Mundt 29:02 - Meet Record 1

Men's 5K Team Race - PLACE 1st
Team score is the sum of the five best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
M18 Eric Hamer 16:18 1
M30 Kevin Lamb 20:31 2
M35 Brendan Putnam 28:26 3
M40 Jeff Rodgers 19:47 1
M50 Frank Hamer 19:21 - Meet Record 1
M55 Phil Gibbons 23:06 2
M65 Steve Kohorst 29:19 1
M70 Lou Putnam 33:16 1
M75+ Lowell Mutchelknaus 27:57 - Meet Record 1

Team Discus
Cat Name Throw Points
M55 Tony Thurman 116'6" 613
M65 John Carillo 110'7" 596
M55 Kip Ciemniecki 59'2.5" 311
  Team Score = two highest point totals 1st 1209 - MEET RECORD

Team High Jump
Cat Name Jump Points
M60 Charles Jordan 4'8" 933
W57 Melodie Brooks 4'0" 905
M30 Myreon Sartin 6'2" 840
  Team Score = two highest point totals 2nd 1838

4 x 200m Relay - PLACE 1st in 1:46.4
200m W Karmin Shute 26.2
200m M50 Marcus Shute 29.9
200m M40 Alfonso Peterson 25.8
200m M Myreon Sartin 24.5

Women's 800m team Race - PLACE 2nd in 5:02.5
800m W Jenny Turner 2:22.8
800m W Katie Schneider 2:39.7

Master's Relay - PLACE 2nd in 8:04.9
800m M40 Jeff Rodgers 2:34.9
400m M40 Ken Gibbons 1:14.0
800m M40 Ron Shranko 3:10.9
200m W40 Cherylyn Hardin 36.4
200m M50 Robert Richardson 28.7

Executive Relay - PLACE 1st in 5:07.1
800m M30 Don Livingston 2:37.8
400m W30 Katie Schneider 1:11.4
400m M30 Bob Peters 1:17.9

Distance Medley Relay - PLACE 3rd in 14:12.0
1200m M Frank Hamer 4:07.5
400m W Holly Barilla 1:19.8
800m M40 Bruce Bradley 2:57.4
1600m M Reed Livingston 5:47.3

Submaster Sprint Medley Relay - PLACE 3rd in 4:41.1
200m W30 Jacklyn Slaughter 34.2
200m M30 Reggie Duhe 28.4
400m M30 Myreon Sartin 0:55.7
800m M30 Phil Gibbons 2:42.8

4 x 400m - PLACE 1st in 4:15.5
400m W Jenny Turner 1:03.3
400m M60 Archie Glaspy 1:00.8
400m M50 Marcus Shute 1:09.6
400m M40 Bob Peters 1:01.8

Sunday Events

Women's 10K Team Race - PLACE 2nd
Team score is the sum of the four best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
W25 Johannah Kohorst 53:15 2
W35 Kelley Necioglu 50:39 3
W35 Holly Barilla 1:00:50 4
W40 Shirley Fung 55:50 1
W40 Vanessa Blinder 1:11:51 2
W50 Robin Sayed 54:25 1
W70 Willie Mundt 1:04:27 1

Men's 10K Team Race - PLACE 1st
Team score is the sum of the five best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
M18 Eric Hamer 36:30 1
M30 Kevin Lamb 46:37 2
M35 Brendan Putnam 59:38 3
M40 Jeff Rodgers 43:38 1
M50 Frank Hamer 42:30 1
M55 Phil Gibbons 50:26 2
M65 Steve Kohorst 1:06:43 1
M70 Lou Putnam 1:13:55 - MEET RECORD 1
M75+ Lowell Mutchelknaus 1:00:43 - MEET RECORD 1

Team Shot Put
Cat Name Throw Points
M65 John Carrillo 33'3.75" 689
M55 Tony Thurman 32'10.25" 635
M18 Andrew Thurman 30'11.5" 428
  Team Score = two highest point totals 1st 1324

Team Long Jump
Cat Name Jump Points
M60 Charles Jordan 14'3" 802
M30 Myreon Sartin 18'9.5" 683
W50 Robin Sayed 8'10" 582
  Team Score = two highest point totals 2nd 1485

4 x 100 Sprint Relay - PLACE 1st in 49.5
100m M Myreon Sartin 13.0
100m W Karmin Shute 11.4
100m M50 Marcus Shute 13.5
100m M40 Alfonso Peterson 11.6

Women's Relay - PLACE 1st in 4:33.0
MEET RECORD
800m W30 Jenny Turner 2:23.5
400m W Katie Blackett-Schneider 1:07.2
400m W Karmin Shute 1:02.3

Senior's Relay - PLACE 1st in 5:07.1
200m M60 Reggie Duhe 32.3
400m M50 Archie Glaspy 1:01.6
200m W50 Jacklyn Slaughter 34.1
600m M50 Bob Peters 1:51.2
400m M50 Marcus Shute 1:07.9

Individual Men's 200
200m M18 Marcus Thurman 33.2 5th
200m M30 Kevin Lamb 30.1 5th
200m M30 Brendan Putnam 30.9 6th
200m M40 Alfonso Peterson 26.2 1st
200m M40 Ed Bonawitz 31.8 3rd
200m M50 Bob Peters 28.5 2nd
200m M50 Don Livingston 31.8 3rd
200m M60 Robert Richardson 29.0 - MEET RECORD 1st
200m M60 Reggie Duhe 29.5 2nd
200m M60 Archie Glaspy 31.3 NS
200m M60 Ron Shranko 37.0 NS
200m M70 Bruce Bradley 33.1 1st
200m M70 Herb Jackson 38.7 2nd

Individual Women's 200
200m W18+ Karmin Shute 25.8 - MEET RECORD 1st
200m W30 Jenny Turner 29.1 1st
200m W30 Kelley Necioglu 32.3 4th
200m W30 Holly Barilla 35.1 NS
200m W40 Katie Schneider 30.3 1st
200m W50 Jacklyn Slaughter 34.2 1st
200m W60 Cherylyn Hardin 35.6 1st
200m W70 Willie Mundt 45.1 - MEET RECORD 1st

Men's Mile Team Race - PLACE 3rd in 10:16.2
1609m M Eric Hamer 4:38.9
1609m M Reed Livingston 5:37.3

Three-Lap Sprint Relay - PLACE 3rd in 3:27.8
200m W Cherylyn Hardin 35.2
200m M Robert Richardson 28.9
400m M Don Livingston 1:13.8
400m M Kevin Lamb 1:09.9